Ümraniye OSB Ümraniye/İSTANBUL
Ücretsiz keşif için arayın (0216) 476 13 12
FARE

Fareler yaşam alanı seçerken genel olarak yiyeceğe ulaşabilme olasılıklarını göz önünde bulundururlar. Hastalık taşırlar. En bilindik insanlara bulaştırdıkları hastalık veba hastalığıdır. Hastalık taşımaları nedeniyle eğer yaşam alanınızda fare görüyorsanız mutlaka destek almalısınız. Fareler insan nüfusuna yakın nüfusu olmakla beraber, insanların besilerine saldırırlar. Fareler, yedikleri besinin en az 10 katı kadarını kirleterek hastalık bulaştırırlar. İnsan besinlerini kıl,dışkı ve idrarları ile kirletirler. Yaşam boyu kemirme zorundalığından dolayı dişlerinden yumuşak olan her şeyi kemirirler.

Fare çok hızlı üreme özeliğine sahiptir. Yeni doğan fareleri dişi fare vücut ısılarını korumak için ısıtır ve erkek fare dişi fareye yardımcı olur. Bu kuluçka döneminde erkek fare yuvaya yemi getirir. Erkek fare ailesini korumak ve doyurmak zorundadır.

Fareler yaşam kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır. Tanımadığı bir alana eve veya iş yerine ilk girdiklerinde tedirgin ve temkinli davranırlar. Genel olarak geceleri daha aktiftirler.

Fareler görme konusunda yetileri oldukça zayıftır. Görme yetileri az olduğu için genellikle duvar diplerine sürtünerek yol almaya çalışırlar. Korku ve panik halinde meydanda dolaşırlar. Fakat tat ve koku almada üstün yaratılmışlardır. Yeni bir yiyecek kayağını kolaylıkla hissederler. Yemek kaynağına ulaşmak için azimle tırmanma, ip üzerinde yürüme,atletik bir şekilde yüzme özelliklerini kullanırlar. Sıklıkla 3 tür fareye rastlanılır.

  • Norveç sıçanı
  • Çatı sıçanı
  • Fındık faresi (ev faresi olarakta adlandırılır.)

Fare ilaçlama nasıl yapılır?

Fare şikayeti olan mekan incelenmelidir. Yapışkanlı tuzaklar, kemirgen istasyonları, canlı yakalama istasyonları kullanılmaktadır.

Fare biyolojisi ve davranış modelleri hakkında müşteri bilgilendirilmelidir.

Fiziksel düzeltilmesi gereken durumlar müşteriye aktarılmalıdır.

Fare ilaçlamasında düzeltilmesi gereken fiziksel durumlar nelerdir?

Fiziksel durumlar fare şikayetinin nerede yaşandığıyla alakalıdır. Örneğin evde fare görülmüşse çöp bidonlarının ağzı kapalı olmalı, açıkta gıda bırakılmamalı, su boru giderlerine tapa takılması, sineklik takılması vb. teknikerlerimizin inceleme sonrası söyleyeceği tavsiyelerdir.

Bina da fare aktivitesi olması durumunda çimlerin kesilmesi, ağaçların budanarak binadan uzak tutulması, çekvalf takılması vb. fiziksel tavsiyelerdir.

Fare mücadelesinde istasyon kurulumu yapıldıktan sonra istasyonların içine ön yemleme özelliği olan yemler konulmalıdır. Ön yemleme özelliği olan blok zehirler sıçan ve farelerin bu yeme karşı isteklerini arttırır. Ön yemleme süresi 4 gündür. Bu süre fare yoğunluğuna göre kısaltılabilir. Ön yemleme de farelerin beslenme noktalarının saptanması, zehirli yemin kısa sürede ve daha çok miktarda yenilmesi sağlamakta ve fiziki önlemde belirleyici unsur olarak fayda sağlamaktadır.

Kesinlikle açık alana fare zehiri atılmamalı, hedef olmayan diğer canlılar (kedi,köpek,kuş vb.) zarar verilmemelidir. Fare zehirleri kemirgen istasyonlarına konularak karanlık ve gizli yerlerden hoşlanan fareler için cezbedici hale getirilmelidir. Kullanılan fare zehiri bitrex içermelidir. Bitrex herhangi bir durumda kedi köpek zehire ulaştığında acı tat vererek çiğneyerek beslenen hayvanlarda tükürülmeini sağlar.

Fareler ile ilgili elbette anlatılacaklar bu kadar kısa değil. Fare ilaçlama ihtiyacınız varsa daha detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Fare ilaçlama fiyatları

Fare ilaçlamada kurulacak yem istasyonları tanesi 10 TL’dir. Bir defaya mahsus satın alınır ve size ait olur. İlaçlamaya fareler zehiri yemediği ana kadar periyotlar halinde devam edilmelidir. Fare şikayetiniz bittiğinde istasyonlar orada nöbete devam ederler ve asil görevlerini devam ettirirler.

Servis bedeli fare ilaçlaması yapılacak alana ve servis adetine göre değişkenlik gösterir. Fiyat bilgisi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Canlı Destek
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?