Ümraniye OSB Ümraniye/İSTANBUL
Ücretsiz keşif için arayın (0216) 476 13 12
Hamam Böceği

Hamamböceklerini doğru bir şekilde tanımak bilgi kirliliğinin önüne geçmek için doğru adrestesiniz. Hamamböcekleri binlerce çeşit olmasına rağmen en sık görülenler ;

Alman hamamböceği ( Kalorifer böceği veya kakalak diye adlandırılır)

Şark (oriyantal) hamamböceği (karaböcek karafatma olarak adlandırılır)

Amerikan hamamböceği

Evinizde,işyerinizde veya bulunduğunuz mekanda sıklıkla görülen hamamböceği türleri bunlardır. Ayrıca kahverengi çizgili hamamböceği nadirde olsa gözükmektedirler.

ALMAN HAMAMBÖCEĞİNİ TANIYALIM

Alman hamamböceği gıda ve suya yakın bölgelerde konaklar. Evlerde mutfakta konaklamaya başlayan alman hamamböceği, yoğunluk arttıkça eve yayılırlar ve evinizi istila ederler. Genellikle gece meydana çıkarlar. Bunun nedeni ses ve titreşimi hissederek sizlerden kaçarlar. Kan dolaşımları olmadığından yarık çatlaklara sürtünerek vücut ısısını sağlarlar. Veya bulaşık makinası,çamaşır makinası buzdolabı, ısıtıcılar vb. sıcak motor aksamlarda konaklarlar. Yaşamlarının büyük bir kısmını bu saklı gizli alanlarda geçirirler. Bu nedenle gördüğünüz 1-2 hamamböceği görmediğiniz yüzlercesinin işaretidir.Alman hamamböcekleri karıncalar gibi koloni halinde yaşamasalar da grup olarak yaşarlar. Yalnız yaşamazlar. Susuzluğa dayanamazlar.

Dış görünümleri : Hamamböcekleri yarı metamorfoz yani başkalaşım geçirirler. Yumurtadan ilk çıktıklarında bembeyazdır. Nimf (yavru) halden ergin hale gelinceye kadar kahverengi ve tonları renklerini alırlar. Kanatlıdır, fakat uçmak için korku ve panik halde bu özelliklerini kullanırlar. 2 adet antene sahiptirler. Bu antenler sayesinde koku,nem,yön bulmada kullanırlar.

Alman hamamböceği üremesi : Kalorifer böcekleri dişisi bir defa çiftleştikten sonra hayat boyu yumurtlar. Dişi yumurtasını üzerinde taşır. Yumurtadan çıkan nimfler maksimum derecede hayata tutnabilecekleri alan dişi hamamböceği tarafından seçilir. Nimfler belirli nem ve sıcaklıkta 60-70 gün içerisinde ergin hale gelirler.

Alman hamamböceği beslenme : Suyu gıdadan önce tercih ederler. Mutfaktaki gıdalarınıza saldırarak veya tezgah üstünde altında dökülen gıdalardan beslenirler. Böylelikle sizlere hastalık yapıcı bakteri ve mikrop taşıyarak sağlığınızı direk tehdit ederler.

Alman hamamböceği ile ilgili ansiklopedi boyutunda bilgi verilebilir. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

ŞARK HAMAMBÖCEĞİNİ TANIYALIM

Şark hamamböceği pis su hatlarında, belediye kanalizasyonunda, bahçelerde, bina temeli ve yakınlarında vb. karanlık ve nemli yerlerde yaşarlar. Yaşam alanarına bu bölgeden giriş çıkış yaparlar. Gerekli karanlık,nem vb. yaşam unsurlarını bulurlarsa evinizde veya işyerlerinizde kendilerine yaşam kurabilirler. Hastalık ve mikrop taşıyıcı olduklarından dolayı sağlığınızı direk tehdit ederler.

Dış görünümleri : Siyah ve parlak renktedirler. Siyah mat olan kınkanatlı böcek ile karıştırılır.

Şark hamamböceği üremesi : Diğer hamamböceklerine istinaden daha az yumurta üretirler. Dişi bir şark hamamböceği yaklaşık 250-270 arasında yavru üretme imkanı vardır.

Şark hamamböceği beslenmesi : Atık, çöp çürümüş gıdalardan beslenirler. Aynı alman hamamböceği gibi susuzluğa dayanamazlar.

AMERİKAN HAMAMBÖCEĞİNİ TANIYALIM

Amerikan hamamböcekleri diğer hamamböceklerine göre daha büyüktür. Uçma yeteneklerini sıklıkla kullanırlar. Aynı bir uçağın piste inişi gibi süzülürler. Drenajlar, kanalizasyon hatları, logarlarda yaşarlar. Yaşam alanlarından anlaşılacağı üzere mikrop ve bakteri taşıyarak hastalık yayarlar. Korkutucu ve tiksintici görünüşleri vardır.

Dış görünümleri : Kahverengi, 2-3 cm. boyunda kanatlı böek türüdür.

Amerikan hamamböceği üremesi : Diğer türler gibi yarı metamorfoz geçirirler. Yumurta-nimf-ergin şeklinde yaşam döngüleri vardır. Dişiler haftalık aralıklarla yumurta üretebilirler.

Amerikan hamamböceği beslenmesi: Bir çok gıdadan beslenebildikleri gibi, çürümüş besin malzemeleri ve çöpleri çok severler. Diğer türler gibi susuzluğa dayanamazlar.

En sık rastlanan 3 tür hamamböceğini kısaca sizlere anlattık. Hamamböceklerinin özellikleri bu makaleyle bitmiyor. Eğer mekanınızda evinizde hamamböceği görüyorsanız mutlaka ruhsatlı firmadan yardım isteyiniz. Teknikerlerimiz ilaçlama uygulamasına başlamadan önce inceleme yaparak alınması gereken fiziksel önlemler varsa tarafınıza iletirler.

Hamamböcekleri uçar mı ?

Hamamböceklerinin uçma özelliği vardır. Uçmak için vücut yapılarında kanatları vardır. Fakat bu uçma özelliklerini kullanmazlar. Kanatları sert yapıdadır. Bir sivrisinek gibi uçamazlar. Fakat bir uçak inişi gibi süzülürler. Özellikle amerikan hamamböceği bu özelliğini tehdit, tehlike, yaşam tehlikesi ve kimyasala maruz kaldıklarında kullanır.

Hamamböceği bebeğimin beşiğine girer mi? Yatağımda dolaşır mı?

Evet. Hamamböceği bebeğinizin beşiğinde ve yatağınızda dolaşırlar. Özellikle şark hamamböceği ve alman hamamböceğinin davranışlarında dolaştıklarıı gözlemlemekteyiz. Eğer evinizde hamamböceği görüyorsanız en kısa sürede hamamböceği ilaçlama yaptırmalısınız.

Hamamböceğinden kurtulmanın yolları nelerdir ?

Kesinlikle profesyonel ilaçlama yapılmalıdır. İnternette ki bir çok gördüğümüz yanlış ve eksik uygulamalar sorunu bitirmez veya geçici olarak faydalı olmaktadır. Ev ilaçlaması yaptığımız bir çok müşterimiz kendi kimyasal alıp denemekte veya çeşitli yöntemlerle hamamböceği sorunundan kurtulmak istemektedirler.

Gece mutfakta hamamböceği görüyorum?

Bu haşereler gece çokça aktif olurlar. Bunun sebebi evde konuşmaları, yürüdüğünüzde titreşimi ve ışıkları antenleri sayesinde algılarlar. Evde herkes uyuduğunda hareket olmadığında ışıklar kapatıldığında hamamböceğinin harekete geçme vakti gelmiştir. Gece su içmeye, namaza kalktığınızda, lavabo ihtiyacı için kalktığınızda hamamböceği ile karşılamanızın sebebi yukarıda saydığımız maddelerdir.

1 -2 tane hamamböceği görüyorum. İlaçlama yaptırmalı mıyım?

Gördüğünüz 1 – 2 tane hamamböceği görmediğiniz onlarca hamamböceğinin işaretidir. Hamamböcekleri vücut ısıları sağlamak zorundadır. Kan dolaşımları yoktur. Bu nedenle vücut ısısını sağlamak için yarık çatlaklarda sürtünme ile ısı sağlarlar. Veya bulaşık makinası, çamaşır makinası gibi sıcak motorlarda ısı temini sağlarlar. Dolayısıyla eğer 1 – 2 tane hamamböceği görüyorsanız hızla ürememeleri ve evinizi işyerinizi istila etmemesi için hamamböceği ilaçlama yaptırmalısınız.

Hamamböceği ilaçlama nasıl yapılıyor?

İki yöntem uygulamaktayız. Mutfak ve banyo yani suya yakın bölgelerde jel ilaçlama yöntemi yapılır. Evin genelinde duvar dipleri, yarık çatlaklar vb. evin geneline dip köşelere bariyer uygulaması yapılmaktadır. Çoğunlukla bu yöntemler uygulanır. Fakat hamamböceği ilaçlama yapılacak yerde farklı durumlar varsa uygulamalar değişkenlik gösterebilir.

Hamamböceği evime nasıl geldi?

Alman hamamböceği halk dilinde kalorifer böceği eviniz veya iş yerinize taşıma yoluyla gelir. Marketten alışveriş, uçak seyahati, askerden kardeş gelmesi, köyden misafir gelmesi vb. durumlarda taşıma gerçekleşir. Bu örneklere bir çok örnek daha verilebilir. Aynı zamanda evinizde kalorifer böceği varsa bina elektrik tesisatından veya komşu ile bitişik duvardan evinize hamamböceği gelir.

Şark ve amerikan hamamböceğinin geliş yolu ise binanızın pis su hattının bağlı olduğu belediye kanalizasyonudur. Özellikle pis su hattında çekvalf bulunmayan binalar da sıklıkla bu orun görülür. Veya pis su hattında çatlak , tesisat dönüşlerinde esneklik açıklık varsa hamamböcekleri bu yolu kullanırlar. Su kaçağı olmaması haşerenin gelmeyeceği anlamına gelmez. Ayrıca beyaz eşya tahliye hortumlarında tapalar yoksa bu noktalardan gelirler. Mutfak altı yarık çatlakları yol olarak kullanırlar. Şark hamamböceği ve amerikan hamamböceği evinize geldiğinde uygun nem ve yaşam alanları bulursa evinizi terk etmeyebilir. En iyi ilaçlama firması ile çalışmak istiyorsanız firmanın hamamböceği biyolojisini ve davranış modellerini bilmesi gerekir. Ayrıca hamamböceği ilaçlama konusunda firmanın birikmiş tecrübesi olması şikayetinizi kısa ve doğru uygulama yöntemleri, doğru kimyasal ile çözmesi anlamına gelmektedir. İlaçlama sektöründe bu vasıflara sahip olmayan kişi veya merdiven altı firmalar size maddi kayıp ve zaman kaybı yaşatırlar.

Canlı Destek
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?