Ümraniye OSB Ümraniye/İSTANBUL
Ücretsiz keşif için arayın (0216) 476 13 12
KENE

Keneler kan emicilerdir. Hastalık yapıcı haşerelerdir. Yetişkin bireyler de ve sağlıklı çocuklar da ciddi hastalık bulaştırırlar ve ölümlere sebep olmaktadırlar. Ormanlarda yüksek bitkilerde bekleyerek bir hayvan geçtiği taktirde üzerine düşüp derisine yapışarak ısırır ve kan emerler. Bazı durumlarda hayvana tırmanarak ısırırlar.

Dişi kene yumurtalarını yaprak altı, taş, toprak ve merada yaprak atı vb. güvenli bölgelere toplu ve yapıştırarak bırakır. Dişi kene yumurtlama süresi kenenin emdiği kan miktarı ve barındığı ortam şartlarına bağlıdır. Her defasında binlerce yumurta bırakabilirler. Dişi keneler beslendikten sonra on katı kadar büyüyebilirler. Dişi keneler erkek kenelere göre daha fazla kan emmek ve beslenmek zorundadırlar.

Yaşam döngüleri larva-nimf-ergin olarak başkalaşım geçirirler. Başkalaşım geçirirken tahtakurusu gibi mutlaka kan emmek zorundadırlar. Bu nedenle bulunduğu ortamda kan emmek için diğer canlılara saldırırlar.

Keneler parazit, virüs ve bakteri taşırlar. Birçok hastalık bulaştırırlar. En bilindik hastalık kırım kongo kanamalı ateşidir. Ölümle sonuçlanabilir.

Kene ilaçlama öncesi şüpheli yer piknik alanı,ormanlık alan,bahçe,otlak yerler vb. alanlardan uzak durulmalıdır. Bu alanlara girilmesi durumunda kene ısırılması yaşamamak için uzun çizmeler giyilmeli, çoraplar pantolonun içine sokulmalı, uzun kollu kıyafetler giyilmeli, zaman zaman vücutta kene kontrolü yapılmalıdır.

Kenelerin yaşam alanlarında yabani otlar kesilip kısaltılmalı, herbisit ürünlerle müdahale edilmelidir. Hayvan barınakları kenenin yaşam alanları daraltılacak şekilde yarık çatlaklar onarılmalı ve badana yapılmalıdır. Hayvanlar veteriner tarafından kontrole getirilmeli, repellent böcek kaçırıcı ürünler ile ilaçlanmalıdır.

Kene insanı ısırdığında hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kene vücuttan bilinçsiz bir şekilde çıkarılmamalıdır. Keneler hastalık taşıdığından dolayı sağlık kuruluşuna gitmek ihmal edilirse ölümcül sonuçlar yaşanabilir.

Kene ilaçlama öncesi eğer evcil hayvan varsa kene ilaçlama ile eş zamanlı veteriner tarafından ilaçlanmalıdır. Hayvan üzerinde gözüken kabuk, ısırılma yere düşen ölü ya da canlı keneler tarafımıza bildirilmelidir. Evcil hayvanınızın üzerinde kene görüyorsanız veya ısırık izlerine rastlıyorsanız mutlaka hızlı davranmalısınız. Çünkü bu tip durumlar da hayvanınız acı çeker, huzursuzluk yaşar ve strese girebilir. Bu huzursuzluğu siz de hayvanınızı davranış ve neşesinden anlayabilirsiniz. Fakat bu huzursuzluğu fark ettirmeyen hayvanlarda oluyor. Dolayısıyla hayvanınızın üzerinde kene veya ısırılma görüyorsanız hızlı bir şekilde veterinere kontrol ettirmeniz hayvanın sağlığı ve psikolojisi için iyi olacaktır. İç alanda kene ilaçlama öncesi süpürme işlemi yapılmalıdır. süpürme işlemi olası kene veya yumurtaları ortadan kaldırma ikanı verir.Evcil hayvanınıza ait eşyalar kontrol edilmelidir. Bu eşyalarda yumurta ve kene olma ihtimali yüksektir. Bu eşyalar yıkanabilir yapı da ise minimum 60 derecede yıkanmalıdır. İyice kontrol edilmelidir. Evde kene ilaçlama sonrası 4 saat evin kapatılması gereklidir. Sonrasında temizlik istemekteyiz. Tabi ki her ev için 4 saat kavramı doğru değildir. Evde yaşayan bireyler ve evcil hayvanlara göre bu saatler değişkenlik gösterebilir. Örneğin evde gebelik varsa, solunumla ilgili kronik rahatsızlığı olan varsa, yakın tarihte ameliyat vb. durumlarda saatler ve eve girme süresi değişebilir. Basitçe en öncelik ev bireylerinin tıbbi geçmişleridir.

İlaçlama sektöründe bu durumları sorgulamayan, göz ardı eden, amacı sizlerin parasını almak olan ve silerin sağlığını güvenliğini düşünmeyen bir çok firma ve firma görünümlü kişileri yine siz müşterilerimizden duymaktayız. Bizler Radikal ilaçlama olarak birici önceliğimiz ilaçlama yaptığımız alan da insanların ve hayvanların sağlığıdır.

Keneler aynı sivrisinekler kan emek zorundadırlar. Bu durum yaşamaları ve gelişimleri için şarttır. Fakat sivrisineklerden daha fazla kan emerler ve kan emiş süreleri daha uzundur. Bir sivrisinek kısa sürede sokma ve emme işini hızlı şekilde yaparken kene ısırdığı yere tutunarak günlerce bu nokta da kalabilir ve ihtiyacı kadar kan emebilir. Kene insan ve hayvanlarda ısıracağı noktayı daha bariz omaya bölgelerden seçer.

Keneler sokucu – emici ağız yapısına sahiptirler. Pençeleri sayesinde ısıracakları insan veya hayvanlara bu pençeler sayesinde tutunurlar. Pençeleri sayesinde uzun süre ısırdıkları noktada kalırlar. Pençeleri deri altına sokup bu nokta da sıkı sıkıya tutundukları için kene ısırmaları sağlık kuruluşlarında sağlık personelleri tarafından müdahalesi ile sonlandırılmalıdır.

Kene ilaçlama fiyatları

Kene ilaçlama fiyatları uygulama yapılacak yer ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Evinizde veya bahçe de görülen veya ısırma vakalarında uygulama yöntemleri ve kullanılacak kimyasal değiştiğinden dolayı sabit bir fiyat vermek doğru değildir. Çünkü kene ilaçlama öncesi ve sonrasında uygulama alanında ilaçlama harici yapılması gereken hususlar olabilir. Fiyatı belirleyen en büyük etken alanın metrekaresidir.

Kene ilaçlama fiyatları öngörülen 230 – 800 TL ‘ dir. Bu fiyat değişikliği iç alan dış alan veya evde kene ilaçlama, bahçe kene ilaçlama vb. durumlara göre farklılık gösterir.

Canlı Destek
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?