Ümraniye OSB Ümraniye/İSTANBUL
Ücretsiz keşif için arayın (0216) 476 13 12
PİRE

Pire İlaçlama öncesi ve sonrasından yapılması gereken hususlar vardır. Pireler kimyasala karşı oldukça dirençli haşerelerdir. Pire kanla beslenirler. Yaşam evrelerini yumurta – larva – pupa – yetişkin olarak tam metamorfoz olarak geçirirler. Pireler insan ve hayvanları ısırırlar. İnsanı ısırıp konakladığı yere geri dönerler. Hayvanlar da ise durum farklıdır. Isırdıkları kedi veya köpeklerin tüylerinin arasında deriye yapışarak konaklarlar. Bu durum hayvanınıza acı verir. Aynı zamanda stres ve huzursuzluk yaşatır. Sokucu emici ağız yapısına sahiptirler. Üç tane iğneleri vardır. İki tırtıklı yan iğneleriyle sokar diğer iğnesi ile kan emişi yaparlar. Isırdıkları insan ve hayvanlara hastalık bulaştırırlar. Alerjilere sebep olurlar.

Pire nasıl ısırır ?

Pireler insanları ısırdığı gibi hayvanları da ısırırlar. Üç iğneli haşerelerdir. Isırma esnasında delme işlemini iki adet tırtıklı olan iğnelerini kullanarak yaparlar. Kan emme yani beslenmeyi emici iğneleri ile yaparlar. Sanıldığı gibi pirelerin bir tane iğnesi yoktur. Toplamda ısırma ve emme işlemini sahip oldukları üç iğne ile yaparlar.

Pire ilaçlama öncesi ne yapılmalıdır?

Pire ilaçlama öncesi ortadaki halılar elektrik süpürgesiyle önlü arkalı olacak şekilde yavaş yavaş süpürülmelidir. Buradaki amaç ergin pirelerin halının içine bıraktıkları larva ve pupaları çekip toplamaktır. Bu süpürme işleminin ilaçlama öncesi yapılması çok önemlidir. Çünkü kullanılan hiçbir kimyasal pire larvaları öldürmez.

Evin geneli dip köşe süpürülmelidir. Bu uygulama pire popilasyonu ve mücadele için önemlidir. Süpürme işleminde ergin pirelerin ortama bıraktığı gözle zor görülen veya görülemeyen larva ve pupaları süpürmüş olursunuz. Süpürme işleminden sonra elektrik süpürgesi torbalı ise atılmalı, torbalı değilse mutlaka ilaçlama personeline bildirilmelidir.

Evinizde ardiye, kullanılmayan oda, depoya çevirilmiş köşe vb. yer varsa buralar boşaltılıp titreşim verilmelidir. Eğer kullanmadığınız rulo halinde duran halı varsa mutlaka mutlaka süpürme işlemi yapılmalıdır. Elektrik süpürgesi torbalı ise torbası atılmalıdır. Eğer yeni nesil torbasız ise makina açılmamalı ve ilaçlama teknikerine bildirilmelidir.

Eğer evcil hayvanınız varsa pire ilaçlama ile eş zamanlı veteriner tarafından ilaçlanmalıdır. İlaçlanan hayvanınız pire dökmeye devam edebilir. Bu nedenle yerlerde ölü veya ölmek üere olan pireler görebilirsiniz. Evcil hayvanınız eş amanlı ilaçlanma ise pireden temizlenen eve pireyi tekrar dağatır. Kısa süre içerisinde pireler hızlı şekilde çoğalarak ilaçlama başarısızlıkla sonuçlanır.

Pire ilaçlaması kaç defa yapılmalıdır?

Pire ilaçlaması ortamın eşya yapısı, pire yoğunluk düzeyi, mevsim ve sıcaklık şartlarına göre belirlenmektedir. İdeal sayı iki defa ilaçlanmasıdır. Bunun sebebi larvaları hiçbir kimyasalın etki etmemesidir. Özellikle yaz aylarında pire ilaçlaması pirelerin hızlı üremesi nedeniyle yetersiz kalmaktadır. Kullanılan kimyasalların hiçbiri pire yumurtalarını öldürmemektedir. Bu nedenle pire ilaçlamaları çoğunlukla iki kere yapılmaktadır.

Pire ilaçlama için hangi firmayı tercih etmeliyim?

Mutlaka sağlık bakanlığından alınan biyosidal ürün uygulama ruhsatı olan firma tercih edilmelidir. Ruhsatı olmayan kişi ya da yerler tercih edildiğinde muhattap bulamama, ulaşamama gibi şikayetler oluşmaktadır. Bu tip firma görünümlü kişiler he vergi kaçırmakta hem de ruhsatsız çalıştıklarından dolayı sağlığınızı tehlikeye sokarlar. Başarısız olduklarında telefonlarına ulaşılamazlar. Ruhsat gereği sabit bir ofis olması gerekmektedir. Fakat ruhsatsız kişilerin sabit yerleri bulunmamaktadır. Radikal ilaçlama sağlık bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş, biyosidal ürün uygulama ruhsatına sahiptir.

Pire uygulama yapacak firmanın pire ile ilgili teknik bilgisi ve birikmiş tecrübesi olması gereklidir. Pire ilaçlamasında hiçbir detay atlanmamalıdır. Çünkü kimyasalın yanında ilaçlama öncesi ve sonrasıyla başarı sağlanır. Radikal ilaçlama geçmiş dönemlerde bir çok başarısız pire şikayetini çözüme kavuşturmuştur.

Pire ilaçlama fiyatları neye göre belirlenir?

Pire ilaçlama fiyatları uygulama yapılacak alanın metrekaresine göre ve yapısına göre belirlenmektedir. Aşağıdaki tabloda pire ilaçlama fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Canlı Destek
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?