Ümraniye OSB Ümraniye/İSTANBUL
Ücretsiz keşif için arayın (0216) 476 13 12
TAHTA KURUSU

Tahta Kurusu kan emerek beslenir. İnsan veya evcil hayvanların kanını emerler. Isıracak insan bulamadıklarında her çeşit hayvana saldırabilirler. Tahtakurusu genellikle tahtakurdu ile karıştırılır. Tahta kurdu ahşap ve tahtadan beslenir. Tahtakurusu ise hem yaşamak hemde ergin hale gelebilmek için kan emmek zorundadır.

Yaşam döngüsü yumurta – 1. dönem nimf(yavru) – 2. dönem nimf ve ergin olarak döner. Başkalaşım geçirirken kan emmek zorundadırlar ve kabuk değiştirirler.

Erkek tahtakurusu sürekli erekte halde gezer. Bu nedenle tahtakuruları sürekli çiftleşirler ve hızlı ürerler.

Kan emdiklerinde vücutları 4 katı büyüyebilir. Emdikleri kanı vücutlarında depolayarak beslenme ihtiyacı halinde bağıraklarından çekerek beslenirler. Nimf yani yavruları 6 aya kadar, ergin tahtakurusu ise 1 yıldan fazla kan emmeden yaşama tutunabilmektedirler.

Tahtakurusu gerekli sıcaklık ve yaşam alan bulamazlarsa yarı uyku haline geçerek hayat tutunurlar. Tahtakurusu ısırma esnasında insan ısırıldığını hissetmez. Sabah kalktığında yanıcı bir kaşınma hissedilir.

Tahtakurusu ilaçlama kimyasal mücadelenin yanında fiziksel mücadele gerektirir. Bir defa uygulamayla sorun bitmeyebilir. İlaçlama yapılacak alan ve popülasyon incelendikten sonra süreç içerisinde karar verilir. Kimyasal seçimi ilaçlanacak alandaki eşya-yapı durumuna göre seçilmelidir. Tahtakurusu ilaçlama süreçlerinde eve yeni eşya alınmamalıdır.Tahtakurusu evinize taşıma yoluyla gelmektedir. Örneğin otobüs veya uçak seyahati, yurtdışı seyahati, köyden misafir gelmesi vb. bir çok örnek verilebirilir.

Tahtakurusu ilaçlaması yapılması tecrübe ve bilgi gerektirir. Detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Canlı Destek
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?